Data aktualizacji: 05.04.2023

Plisy, żaluzje czy rolety do kuchni i łazienki

Spis treści:

  Wybranie osłon okiennych do pomieszczeń narażonych na wilgoć i zabrudzenia stanowi duże wyzwanie. Utrzymanie ich w czystości może okazać się trudne i pracochłonne. Na szczęście, na dzisiejszym rynku jest wiele rozwiązań, które nadadzą się do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka. Do najbardziej trafnych osłon na okna należą żaluzje, plisy i rolety. 

  Cechy najlepszych osłon okiennych do kuchni i łazienki

  Osłony okienne w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka powinny być łatwe w czyszczeniu i odporne na wilgoć. Na wstępie należy wykluczyć wszelkie tkaniny firanowe i zasłonowe, a także rolety o standardowym poliestrowym materiale. Nie nadają się one do czyszczenia miejscowego, ponieważ będą powstawać plamy lub zacieki. Ponadto firany pochłaniają wilgoć i brud, przez co stają się siedliskiem bakterii.

  Jakie zatem powinny być osłony? Przede wszystkim posiadać materiał zdatny do czyszczenia na mokro, najlepiej z atestem higienicznym. Na rynku dostępne są specjalne, gumowe tkaniny, które nie pochłaniają wilgoci, a wszelkie zabrudzenia można usunąć przy pomocy ściereczki. Roleta wykonana z takiego tworzywa świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na parność lub w miejscach wymagających właściwości antybakteryjnych. 

  Roleta Stilo 5

  Plisy, żaluzje czy rolety - które są najlepsze do kuchni

  W kuchni najlepiej sprawdzą się proste osłony okienne, nie wymagające częstego czyszczenia. Żaluzje wyglądają bardzo efektownie, ale umieszczone w pobliżu kuchenki lub zlewu oprócz kurzu będą zbierać również tłuszcz i inne zabrudzenia. Lamele żaluzji wymagają regularnej pielęgnacji, zatem zamontowanie ich w kuchni w „trudnych” miejscach może okazać się uciążliwe. Podobnie w przypadku klasycznych rolet – tłuste, silniejsze zanieczyszczenia będą niemożliwe do usunięcia, co będzie wymagało wymiany materiału w rolecie.

  Plisy okienne to zdecydowanie strzał w dziesiątkę! Posiadają mnóstwo zalet:

  • wszystkie tkaniny nadają się do prania
  • część tkanin można czyścić miejscowo na mokro
  • posiadają dwustronny system sterowania góra-dół
  • pozwalają kontrolować światło dzienne i prywatność

  Jak wyczyścić rolet plisowane? Czyszczenie plis okiennych jest bardzo proste. Wystarczy wypiąć kostki montażowe i zdjąć osłonę, a następnie zanurzyć ją lub opłukać w wodzie nie przekraczającej 30°C. Przy mocniejszych zabrudzeniach można użyć delikatnego detergentu do tkanin. Ostatnim krokiem jest ponowne wpięcie plis i pozostawienie złożonych do wysuszenia. 

  Wooden Countertops In Traditional Kitchen

  Sprawdź nasz asortyment

  arr

  Plisy, żaluzje czy rolety - które wybrać do łazienki

  Łazienka jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na działanie wilgoci. Dobrze sprawują się w niej plisy oraz designerskie żaluzje drewniane. Materiał w plisach nadaje się do prania, natomiast drewno i bambus świetnie radzą sobie z parnym otoczeniem. Nie zaleca się stosowania rolet ze standardową tkaniną, ponieważ szybko pleśnieje, a miejscowe usunięcie zabrudzeń nie jest możliwe. 

  Żaluzja Drewniana 25 Mm 2

  sad aw awd aw dsa wd asd asd

  asd as das d

  asd awd awd aw daw d