Zapraszamy do kontaktu!

Plisy, żaluzje czy rolety do kuchni i łazienki

Wybranie osłon okiennych do pomieszczeń narażonych na wilgoć i zabrudzenia stanowi duże wyzwanie. Utrzymanie ich w czystości może okazać się trudne i pracochłonne. Na dzisiejszym rynku jest wiele rozwiązań, które nadadzą się do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka.

Cechy najlepszych osłon okiennych do kuchni i łazienki

Osłony w takich miejscach powinny być łatwe w czyszczeniu i odporne na wilgoć. Na wstępie należy wykluczyć wszelkie tkaniny firanowe i zasłonowe, a także rolety o standardowym poliestrowym materiale. Nie nadają się one do czyszczenia miejscowego, ponieważ będą powstawać plamy lub zacieki. Ponadto firany pochłaniają wilgoć i brud, przez co stają się siedliskiem bakterii.

Jakie zatem powinny być osłony? Przede wszystkim posiadać materiał zdatny do czyszczenia na mokro, najlepiej z atestem higienicznym. Na rynku dostępne są specjalne, gumowe tkaniny, które nie pochłaniają wilgoci, a wszelkie zabrudzenia można usunąć przy pomocy ściereczki. Roleta wykonana z takiego tworzywa świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na parność lub w miejscach wymagających właściwości antybakteryjnych. 

Plisy, żaluzje czy rolety – które są najlepsze do kuchni

Najlepiej sprawdzą się osłony proste, nie wymagające częstego czyszczenia. Żaluzje wyglądają bardzo efektownie, ale umieszczone w pobliżu kuchenki lub zlewu oprócz kurzu będą zbierać również tłuszcz i inne zabrudzenia. Lamele wymagają regularnej pielęgnacji, zatem zamontowanie ich w kuchni może okazać się uciążliwe. Podobnie w przypadku klasycznych rolet – tłuste, silniejsze zanieczyszczenia będą niemożliwe do usunięcia, co będzie wymagało wymiany materiału w rolecie.

Plisy to zdecydowanie strzał w dziesiątkę! Wszystkie tkaniny nadają się do prania, a wiele z nich jest również przeznaczonych do miejscowego czyszczenia na mokro. Prezentują się dużo lepiej od klasycznych rolet, a ze względu na dwustronny system pozwolą zachować prywatność i dopływ światła o każdej porze dnia. Czyszczenie rolet plisowanych jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy wypiąć kostki montażowe i zdjąć osłonę, a następnie zanurzyć ją lub opłukać w wodzie nie przekraczającej 30°C. Przy mocniejszych zabrudzeniach można użyć delikatnego detergentu do tkanin. Czynność tą wystarczy powtarzać raz lub dwa razy w roku dla utrzymania świeżego wyglądu.

Plisy, żaluzje czy rolety – które wybrać do łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na działanie wilgoci. Dobrze sprawują się w niej plisy oraz designerskie żaluzje drewniane. Materiał w plisach nadaje się do prania, natomiast drewno i bambus świetnie radzą sobie z parnym otoczeniem. Nie zaleca się stosowania rolet ze standardową tkaniną, ponieważ szybko pleśnieje, a miejscowe usunięcie zabrudzeń nie jest możliwe.

Sam materiał nie sprawi, że osłony będą niezniszczalne. Należy pamiętać o regularnym i prawidłowym wietrzeniu pomieszczeń. Zapewnienie dopływu powietrza gwarantuje zachowanie jakości materiałów oraz ochronę przed pleśnią.