Zapraszamy do kontaktu!

6 praktycznych porad jak wyczyścić rolety

Dekoracje okien wzbogacają wystrój, ale podobnie jak inne obiekty, wymagają czyszczenia. Szczególnej uwagi potrzebują osłony zamontowane w kuchni i łazience. Większość posiadaczy kojarzy tę czynność z uciążliwą pracą pochłaniającą dużo czasu. Na szczęście istnieją sposoby, które znacznie przyspieszą cały proces i pozwolą zachować świeży wygląd.

Jak wyczyścić rolety plisowane?

Czyszczenie delikatnego, plisowanego materiału na pierwszy rzut oka wydaje się trudne. Wielką zaletą plis jest możliwość prania tkaniny. Wystarczy wypiąć kostki montażowe solidnym pociągnięciem w bok, aby zdemontować osłonę. Pranie powinno odbywać się ręcznie, w temperaturze nie przekraczającej 35°C. Do czyszczenia należy użyć samej wody lub delikatnego detergentu w przypadku cięższych zabrudzeń. Świetnie sprawdzi się łagodny środek do tkanin poliestrowych lub mydło o prostym składzie. Najlepszym rozwiązaniem jest namoczenie materiału w wannie przez kilkanaście minut. Jeżeli posiadamy tylko prysznic, tkaninę należy płukać pod bieżącą wodą z ewentualnym użyciem środka czyszczącego. Po procesie prania, plisy rozkładamy na podłodze i czekamy aż wyschną.

Nie przecieramy materiału mokrą ścierką! W ten sposób nie tylko nie pozbędziemy się zanieczyszczeń, ale także zostawimy na osłonie trudne do usunięcia plamy.

Jak wyczyścić rolety rzymskie?

Podobnie jak plisy, story rzymskie można samodzielnie prać. Demontaż rolety jest bardzo prosty. Wyciągamy sznurki oraz zabezpieczenia patyczków. Następnie usuwamy patyki i odpinamy storę z karnisza. Każda z nich mocowana jest na rzep, więc wystarczy odczepić ją delikatnym pociągnięciem. Luźny materiał wkładamy do pralki. Wszystkie rolety posiadają metkę z zaleceniami odnośnie prania i prasowania. Należy solidnie ich przestrzegać, ponieważ story rzymskie bardzo łatwo ulegają skurczeniu, którego nie da się rozciągnąć.

Jak wyczyścić żaluzje drewniane?

Regularne czyszczenie żaluzji ogranicza się wyłącznie do ich odkurzania. Do tej czynności wystarczy nam miotełka do kurzu lub ściereczka z mikrofibry. Aby całość poszła sprawnie, najpierw zamykamy lamele do dołu i omiatamy szczotką, a następnie odwracamy je w drugą stronę i powtarzamy czynność. Równie skutecznym sposobem jest użycie odkurzacza. W sklepach z urządzeniami RTV można znaleźć specjalną, miękką końcówkę, która pomoże w delikatny sposób usunąć kurz. Innym sposobem na czyszczenie żaluzji są specjalne szczotki wykonane z kilku rzędów równolegle położonych wałków, których możemy używać na sucho i na mokro. Włosie szczotki jest miękkie oraz dopasowane do szerokości lamel, co pozwala na delikatne i dokładne czyszczenie, zarówno od góry, jak i od dołu.

Żaluzje często umieszczane są w kuchniach czy łazienkach, przez co narażone są na ciężkie zabrudzenia. W tej sytuacji wycieranie ich na sucho nie przyniesie zamierzonych skutków. Najczęściej do czyszczenia wystarczą wilgotne ściereczki lub szmatka nasączona łagodnym płynem do drewna. Taką ściereczką należy przetrzeć lamele, a następnie od razu osuszyć. Zapewni to ochronę i utrzyma teksturę w pierwotnym stanie. Żaluzje aluminiowe można przecierać szmatką delikatnie nawilżoną wodą i płynem do naczyń. Nie wolno przesadnie moczyć żaluzji! Te wykonane z aluminium szybko zmatowieją, natomiast drewno znacznie straci na jakości.

Jak wyczyścić rolety tekstylne?

W tym przypadku zasada jest prosta – unikamy wody! Rolety materiałowe w polskich domach pojawiają się bardzo często. To tanie i proste w wyglądzie osłony, jednak ich czyszczenie powinno ograniczać się wyłącznie do usuwania kurzu. Najlepiej użyć miotełki lub odkurzacza z miękką końcówką.

Co w przypadku głębszych zabrudzeń na materiale? Można przetrzeć tkaninę lekko zwilżoną ściereczką z łagodnym detergentem. Gdy mamy do czynienia z pleśnią, dobrze sprawdzi się woda z proszkiem do prania. Przy użyciu miękkiej szczotki należy delikatnymi ruchami usuwać brud. Często zdarza się, że po próbie czyszczenia na mokro na roletach pozostają plamy, których nie da się już usunąć. Wiele zależy od rodzaju tekstyliów oraz czasu ich użytkowania.

Jeżeli kaseta wraz z prowadnicami są sprawne, w salonie osłon okiennych istnieje możliwość wymiany samego materiału. To tańsze rozwiązanie, w które można inwestować co kilka lat.

Jak wyczyścić rolety zewnętrzne?

Deszcz, kurz i pył negatywnie wpływają na wygląd osłon zewnętrznych. Zarówno do rolet aluminiowych, jak i żaluzji fasadowych najlepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa. Ustawiona na średnią moc usunie nagromadzony brud ze wszystkich zakamarków. Po opłukaniu osłon z zanieczyszczeń można przystąpić do ich mycia. Wystarczy nam do tego woda z płynem do naczyń i delikatna gąbka lub ściereczka. Myjkę moczymy w przygotowanym roztworze i przecieramy powierzchnię. Następnie powtarzamy czynność przy użyciu samej wody.

Różnica w wyglądzie rolet zewnętrznych będzie zniewalająca. Odzyskają swój dawny kolor i nabiorą blasku. Warto wykonywać czyszczenie osłon zamontowanych na zewnątrz przynajmniej raz w roku.