Data aktualizacji: 11.04.2023

Rolety rzymskie to sprawdzony sposób na aranżację wnętrza domu i mieszkania

Spis treści:

  Rolety rzymskie na wymiar to doskonały sposób na zmianę wystroju wnętrz na bardziej reprezentacyjny i elegancki. Rolety rzymskie na zamówienie mogą odmienić niejedno pomieszczenie, nadając mu odpowiedniego charakteru. Wybierając rolety rzymskie, wzory tkanin i ich przezierność sprawiają, że takie osłony są funkcjonalne w codziennym użytkowaniu. Jakie są inne zalety, które przemawiają na korzyść rolet rzymskich podczas urządzania domu i mieszkania?

  Roleta Rzymska 4

  Rolety rzymskie – dekoracyjne materiały

  Najczęstsze pytanie stawiane przy zdecydowaniu się na rolety rzymskie: jakie materiały wybrać? Salony, które zajmują się sprzedażą rolet rzymskich oferują szereg tkanin – transparentne, zaciemniające, gładkie, we wzory, a także przeznaczone do systemu dzień-noc. Zasłony rzymskie spełniają różne role, dlatego przed zakupem warto lepiej zapoznać się z tymi osłonami.

  Jaki zatem wybrać materiał, aby rolety rzymskie były jak najbardziej funkcjonalne? Warto wziąć pod uwagę następujące detale:

  • styl aranżacji,
  • spójność wystroju w domu lub mieszkaniu,
  • połączenie kolorystyczne w zestawieniu z innymi elementami wystroju,
  • rodzaj pomieszczenia,
  • własne preferencje,
  • kto z domowników najczęściej będzie przebywał we wnętrzu, w którym znajdą się rolety rzymskie.

  Rolety rzymskie - wzory tkanin

  Gdy już uwzględni się powyższe aspekty, wybór rolet rzymskich i wzorów tkanin nie powinien być taki problematyczny. Obecnie najbardziej popularne są gładkie materiały welurowe, matowe lub z połyskiem. Na drugim miejscu pojawiają się tkaniny z grubym splotem lub mocno widoczną strukturą w stylu boho. Dominującym wzorem jest motyw natury, przedstawiający roślinność lub tematykę zwierzęcą. Tego typu materiały ze względu na swoją uniwersalność i bogatą kolorystykę łatwo dopasować do istniejącego wystroju.

  Oczywiście nie można zapomnieć, iż wiele osób preferuje także materiały wzorzyste, z jakich wytwarza się rolety rzymskie na zamówienie. Wielokolorowe lub stonowane osłony w kratę, groszki czy inne ilustracje również cieszą się popularnością i potrafią wzbogacić styl wnętrza. Sprawdzają się przede wszystkim w sypialniach, pokojach dziecięcych i restauracjach.

  Na białe, szare, czy beżowe rolety można zdecydować się praktycznie w dowolnym momencie. Również wtedy, gdy aranżacja mieszkania lub domu jest już „skończona”. W takim przypadku białe rolety rzymskie na wymiar idealnie wpasują się w klimat, jaki udało się wytworzyć poprzez dobór kolorów, mebli i innych elementów wystroju wnętrza.

  Rolety rzymskie są uniwersalne

  Czy projektuje się pomieszczenie w domu, czy w mieszkaniu, rolety rzymskie pasują do dowolnej przestrzeni. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ można zdecydować się na takie osłony, które będą dostosowane do wymiarów i rodzaju okna. Szczególnie zamawiając na wymiar, nie trzeba się obawiać, że obecność rolet „popsuje” wizualnie aranżację, jaką chciało się uzyskać. Ponadto, rzymskie rolety świetnie komponują się z zasłonami i franami, nadając pomieszczeniom nowoczesnej lekkości.

  Roleta Rzymska 3

  Rolety rzymskie zapewniają poczucie prywatności

  Są takie mieszkania i domy, w których okna wychodzą bezpośrednio na ulicę. Nieraz mieszka się w okolicy, gdzie okna sąsiadów są naprawdę blisko – można nieraz odnieść wrażenie, jakby „wkradały się” w poczucie prywatności. Sfera prywatna jest dzisiaj cenna jak złoto, a dzięki roletom rzymskim udaje się o nią odpowiednio zadbać. Idealnie osłaniają całe okno, a w zależności od dobranej tkaniny, nie trzeba przy tym samemu odgradzać się od świata na zewnątrz. Cienkie materiały pozwalają dojrzeć każdy szczegół na zewnątrz, zatrzymując zarazem spojrzenia ciekawskich z ulicy poza sferą prywatności domowników. Dostęp do światła w ciągu dnia oraz zaciemnienie w wybranych porach zapewnią rolety rzymskie dzień-noc, w których pierwsza tkanina jest transparentna, a druga, wisząca przed nią, zasłonowa. Materiały można zasuwać naprzemiennie, w zależności od potrzeby.

  Sprawdź nasz asortyment

  arr

  Rolety rzymskie można prać w pralce

  Decydując się na rolety rzymskie, nie obawiajmy się, że tkaniny wyblakną, czy zżółkną. Roletom rzymskim nie straszne są też plamy. Gdyby rolety się zabrudziły, można je bez obawy wyprać w pralce. Rzymskie osłony okienne są najczęściej wykonane z materiałów niesprawiających trudności w utrzymaniu czystości. Uważności wymagają tkaniny w 100% naturalne, które są podatne na utratę kształtu i kurczenie się. Na szczęście, każda roleta posiada z tyłu metkę z wytycznymi do prania, prasowania i suszenia.