Zapraszamy do kontaktu!

Rolety rzymskie czy żaluzje drewniane?

Story rzymskie i żaluzje drewniane to absolutna klasyka zaliczająca się do produktów premium. Obydwa rodzaje osłon są bardzo eleganckie i potrafią wpasować się w różne style wnętrz. Często pojawia się dylemat, który z tych produktów sprawdzi się lepiej.

Do jakich okien wybrać rolety rzymskie?

Stora rzymska to nic innego jak zasłona w formie rolety, szyta na konkretny wymiar. Materiał zgrabnie składa się w fałdy, dając niepowtarzalny efekt. Story dobrze prezentują się na oknach o każdym rozmiarze. Montowane są w postaci wolnowiszącej do ściany lub sufitu, zatem kluczowa jest wysokość nadproża, aby roleta była w stanie się złożyć, a okno swobodnie otwierać. Nie ma to znaczenia przy oknach stałych lub typu HS.

Zastosować można każdy rodzaj materiału – transparentny lub zasłonowy. Jeśli istnieje potrzeba zastosowania obydwu tych tkanin, roletę rzymską można połączyć z zasłoną lub wybrać model DUO. Ta wersja rolety zawiera dwa rodzaje materiałów na jednym karniszu. W przeciwieństwie do pojedynczej rolety nie można wykonać jej w wersji elektrycznej. Klasyczną storę można obsługiwać przy pomocy przełącznika, pilota lub smartfona.

Do jakich okien pasują żaluzje drewniane?

Drewniane lamele o szerokości 50 mm w postaci wolnowiszącej pasują do okien każdego typu. Są ozdobą samą w sobie, często montowaną na szerokość większą niż sama wnęka. Występują w wielu wariantach kolorystycznych wykonanych z różnych rodzajów drewna tj. Basswood, Abachi czy bambus. Przy montażu sufitowym lub ściennym, podobnie jak przy roletach rzymskich, ważna jest wysokość nadproża. Jeżeli nie ma możliwości zamontowania szerokich lameli, można wybrać wariant 25 mm. Tego typu żaluzje instalowane są do listew przyszybowych i otwierają się razem z oknem.

Żaluzje drewniane 50 mm można, a niekiedy trzeba, instalować w wersji elektrycznej. Klasyczne drewno przy dużych oknach może okazać się bardzo ciężkie, dlatego silnik zdecydowanie ułatwi obsługę. Do wyboru mamy sterowanie przewodowe, radiowe lub zintegrowane z inteligentnym domem. 

Rolety rzymskie i żaluzje drewniane – jakie są różnice?

Różnicą jest przede wszystkim odmienny design i sposób regulacji światłem. Rolety rzymskie wizualnie ocieplają wnętrze, są lekkie i eleganckie. Do wyboru mamy szeroki wybór tkanin w różnych kolorach i o różnym stopniu przezierności. Dużym plusem jest czyszczenie, ponieważ materiał wystarczy odpiąć i wyprać zgodnie z wytycznymi na metce.

Żaluzje drewniane zapewniają wygodę manipulacji światłem dziennym. Występują w wielu wariantach kolorystycznych i nadają wnętrzom eleganckiego charakteru. Przy dużych oknach są znacznie cięższe od rolet rzymskich, przez co konieczne może być zainstalowanie silników. Istnieje wiele metod czyszczenia żaluzji, jednak ciągłe osadzanie się kurzu na lamelach jest uciążliwe i szczególnie widoczne przy białym i czarnym kolorze.

Cenowo obydwa produkty wypadają bardzo podobnie. Duży wpływ na kwotę zamówienia ma rodzaj sterowania oraz rodzaj materiału. Żaluzje można wykonać z wielu rodzajów drewna, natomiast tkaniny do stor rzymskich występują w bardzo zróżnicowanych kwotach.