Zapraszamy do kontaktu!

Markiza czy pergola na taras. Którą wybrać?

Tarasy i balkony stanowią świetną strefę relaksu i podobnie jak okna wymagają przysłonięcia. Ostre słońce, deszcz czy burza uniemożliwiają wypoczynek na świeżym powietrzu, a także szkodzą akcesoriom ogrodowym jak meble czy zestaw grillowy. Jako ochrona dobrze sprawdzą się markizy oraz pergole. Oprócz funkcji zadaszenia zabezpieczą również okna przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Czym się różni markiza tarasowa od pergoli tarasowej?

Zarówno markizy, jak i pergole zaliczają się do osłon zewnętrznych, jednak różnią się konstrukcją i przeznaczeniem. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto bliżej przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom.

Markiza to rodzaj zadaszenia montowany do ściany lub balkonu. Nie spoczywa na słupach (tzw. nogach), a po złożeniu nie pozostawia żadnych stałych elementów konstrukcji. Stosowana jest na balkonach i tarasach. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz lekkim deszczem. Markiza wbrew wielu przekonaniom nie jest zadaszeniem przeciwdeszczowym. Istnieje możliwość zastosowania materiału wodoodpornego, jednak podczas silnego deszczu czy wiatru powinna być zwijana. Modele markiz różnią się przede wszystkim rodzajem kasety i poza rozmiarem to ona ma największy wpływ na końcową cenę. Materiał wraz z konstrukcją może zwijać się do pełnej kasety, częściowo do półkasety lub w przypadku jej braku pozostać widoczny.

Pergola to konstrukcja stała, w której elementem ruchomym jest tkanina. Wykorzystuje się ją na tarasach w postaci wolnostojącej lub z zastosowaniem montażu ściennego. Jest zadaszeniem chroniącym przed słońcem oraz deszczem. Oprócz wodoodpornej tkaniny i stabilnych profili, pergola może posiadać również system odpływu rynnowego oraz blokadę spływu wody na boki.

Markiza tarasowa zalety i wady

Największą zaletą markiz jest brak konstrukcji stałej. Po złożeniu, cały system wraz z tkaniną zgrabnie się “chowa”, a przestrzeń nie jest wizualnie obciążona. Ponadto, markizy można montować nie tylko na tarasach, ale także balkonach. Zapewniają wysoką ochronę przed upałem i łagodnym deszczem.

Do wad zaliczyć można brak funkcji przeciwdeszczowej. W czasie ulewy materiał staje się zbiornikiem na wodę i po jakimś czasie zaczyna przeciekać. Podczas burzy, silnego deszczu i wiatru markiza musi być w całości złożona. Mokrą, zwiniętą markizę należy rozłożyć do wysuszenia, ponieważ tkanina może nabyć pleśni. Słabą stroną jest również to, że wysięg nie może być większy od szerokości markizy, ponieważ system nie będzie w stanie prawidłowo się złożyć.

Pergola tarasowa zalety i wady

Mocną stroną pergoli jest przeznaczenie przeciwsłoneczne i przeciwdeszczowe. Tkanina oraz systemy odprowadzania wody chronią dany obszar przed opadami, a także pozwalają na odpoczynek przy zmiennej pogodzie. Kolejny plus to możliwość kombinacji w zakresie wymiarów. Pergolą można dowolnie manewrować, do 12 m wysięgu i 9 m szerokości.

Niewątpliwie jedną z największych wad jest możliwość montażu wyłącznie do stabilnego podłoża znajdującego się na parterze. Zwolennicy tego rozwiązania, mieszkający na piętrze, nie będą mogli cieszyć się aluminiową pergolą na swoim balkonie. Minusem jest również obecność konstrukcji stałej. Wiele osób lubi ten design, jednak dla właścicieli małych podwórek lub ogródków restauracyjnych będzie to obiekt pochłaniający wiele miejsca. 

Który rodzaj zadaszenia tarasu wybrać?

Markizy i pergole posiadają kilka cech wspólnych. Obydwa zadaszenia mogą być sterowane ręcznie oraz elektrycznie. W przypadku napędu elektrycznego, do wyboru pozostaje silnik radiowy obsługiwany za pomocą pilota lub przewodowy sterowany przełącznikiem. Dodatkowo można zastosować automatykę pogodową, która samoistnie zasłania i otwiera zadaszenie w zależności od drgań i stopnia nasłonecznienia. Dostępna jest szeroka paleta materiałów, a konstrukcje osłon mogą być lakierowane na dowolny kolor z palety RAL. Funkcja ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem również występuje u każdego z zadaszeń.

Decyzja uzależniona jest zatem od gustu Kupującego oraz możliwości technicznych. W ogrodach o większej powierzchni lepiej sprawdzi się pergola, szczególnie z uwagi na możliwość montażu w postaci wolnostojącej. Pozwoli to także na stworzenie przestrzeni zamkniętej przy zastosowaniu żaluzji fasadowych lub rolet typu screen. Markiza będzie odpowiednia dla posiadaczy balkonów oraz osób ceniących sobie wolną przestrzeń, bez stałych elementów.