Data aktualizacji: 02.01.2024

Jak urządzić przytulny salon?

Spis treści:

  Salon to ważne pomieszczenie na mapie domu. To tutaj toczy się życie codzienne, gdzie spędzamy wolny czas z bliskimi, relaksujemy się oraz przyjmujemy gości. Nic więc dziwnego, że każdemu z nas zależy na tym, aby urządzić ładny i przytulny salon. Jak to zrobić? Jak urządzić przytulny salon?

  Co wpływa na wygląd salonu?

  Urządzanie salonu to działanie wieloetapowe, które powinno być dobrze przemyślane. Zacząć powinniśmy od ustalenia budżetu, jaki możemy przeznaczyć na urządzanie salonu. Na samym wstępie warto też zdecydować w jakim stylu chcemy urządzić nasz salon. Szeroki wybór pozwala urządzić salon nowoczesny, rustykalny, industrialny, w stylu skandynawskim albo Glamour.

  Shutters Wewnętrzne 32

  Gdy zastanawiamy się nad tym, co wpływa na wygląd naszego salonu, bardzo szybko dochodzimy do wniosku, że w zasadzie każdy szczegół ma znaczenie. Bardzo istotne będą pokrycia podłóg i ścian, typ sufitu, rodzaj oświetlenia, osłony okienne, meble, dekoracje i ozdoby. Całość komponuje się w styl jaki lubimy i razem z drobnymi dodatkami stworzy przytulny salon, w którym dobrze się czujemy.

  Urządzając salon warto postawić na solidną drewnianą podłogę, która posłuży nam przez lata. Jeśli chodzi o pokrycia ścian to wybór jest naprawdę duży. Możemy je po prostu pomalować, pokryć tapetą, płytami betonowymi, cegłą czy kamieniem dekoracyjnym. Możemy również połączyć kilka tych elementów i na przykład trzy ściany pomalować a na czwartej położyć ciekawą tapetę.

  The Interior Of The 1508273 1280

  Jeśli chodzi o sufit to większość osób decyduje się zamontować w salonie sufit podwieszony, w którym można zainstalować ciekawe elementy oświetlenia. Warto pamiętać o tym, że oświetlenie w salonie nie powinno ograniczać się jedynie do jednego punktu oświetlenia górnego. Dobrze jest postawić także naścienne kinkiety oraz lampy stojące. Ponadto, wnęki w suficie podwieszanym pozwolą na estetyczny montaż szyn sufitowych z zasłonami, rolet czy żaluzji w towarzystwie nowoczesnej listwy LED.

  Jakie meble najlepiej wybrać do salonu?

  W salonie meblem odgrywającym główną rolę jest z reguły kanapa. Gdy salon jest mały, kupujemy niewielką kanapę z funkcją spania. Jeśli zaś mamy więcej miejsca, warto postawić na ciekawy narożnik albo komplet, w którym będą także pufy i szezlong. W sąsiedztwie kanapy należy postawić niewielki stolik kawowy.

  Oprócz tego w salonie będą nam potrzebne inne meble, między innymi takie, które umieścimy obok sprzętu RTV. Bardzo dobrym wyborem jest zakup mebli modułowych, które możemy dostosowywać do gustu, potrzeb i ilości wolnego miejsca.

  Umów wizytę specjalisty w szybki sposób

  Jak uatrakcyjnić nasz salon, aby stał się przytulny?

  W salonie na podłodze warto położyć niewielki, miękki dywan. Specjalnego charakteru temu pomieszczeniu dodadzą także gustowne osłony okienne. Zależnie od wybranego stylu możemy postawić na długie, proste zasłony i firany albo nowoczesne żaluzje drewniane, rolety czy plisy. Ważne będą także dodatki takie jak dekoracyjne poduszki, narzuty czy bieżniki. Szczególnie dekoracyjne poduszki dodają przytulności i tworzą miłą, domową atmosferę, a sofa i fotele nie wyglądają na puste.

  Chair 5727263 1280

  Na ścianach możemy zawiesić nowoczesne plakaty albo galerię z rodzinnymi fotografiami w ramkach. Osoby, które lubią mieć w domu żywe rośliny, mogą też postawić kilka efektownych kwiatów doniczkowych w pięknych donicach, pasujących do stylu wnętrza.

  Co na okna w salonie? Jaki wystrój okien wybrać?

  Jednym z etapów urządzania salonu jest wybór dekoracji okiennych. W zależności od stylu, z szerokiej oferty osłon okiennych możemy dopasować żaluzje drewniane, rolety materiałowe lub zasłony i firany na karniszach. Można postawić także na eleganckie rolety rzymskie, które dodadzą ciepła. Wszystkie te sposoby wystroju okien są ponadczasowe, dopełniają charakter wnętrza i stanowią wisienkę na torcie w urządzaniu przytulnego salonu.

  Żaluzje drewniane 50 mm, kolor Natural AN_19_50

  Jeśli zastanawiasz się, co na okna w salonie sprawdzi się najlepiej, trzeba przemyśleć jaką funkcję mają spełniać nasze osłony okienne. Często chcemy jedynie rozproszyć światło dzienne, aby salon pozostawał jasny. W takim wypadku doskonale sprawdzą się lekkie tkaniny, częściowo przepuszczające światło dzienne. Jeżeli potrzebujemy pełnego zaciemnienia przy telewizorze lub projektorze, lub zwyczajnie lubimy ciemne wnętrza, warto w jednym lub wszystkich oknach zainstalować rolety lub zasłony zaciemniające.