Zapraszamy do kontaktu!

Okiennice wewnętrzne czy rolety, co lepsze?

Osłony okienne to ważny element dopełniający wystrój wnętrza. Przy ich wyborze kierujemy się nie tylko designem, ale także funkcjonalnością. Czasami trudno znaleźć rozwiązanie spełniające wszystkie nasze potrzeby, a duża ilość produktów utrudnia podjęcie decyzji. Najczęściej wahamy się między prostymi i budżetowymi osłonami a popularnymi, spełniającymi także funkcję dekoracyjną. 

Shuttersy – eleganckie okiennice wewnętrzne

Shutters to niewątpliwie jedne z najbardziej popularnych osłon na dzisiejszym rynku. Zachwycają stylem i wygodą użytkowania. Znajdują zastosowanie w mieszkaniach, hotelach, restauracjach oraz biurach o wyszukanym stylu. Nadają się do małych, dużych i nietypowych okien. Świetnie sprawdzają się również jako ścianka przedziałowa lub przysłonięcie wnęki. 

Regulacja światłem zbliżona jest do żaluzji drewnianych, jednak okiennice mogą się dodatkowo otwierać w dowolny sposób. Shuttersy można podzielić na określone moduły i ustalić system rozkładania. Oprócz montażu do wnęki i ramy okiennej, możliwy jest także system przesuwny. Wbrew pozorom shutters są bardzo lekkie, dlatego obsługa nie będzie stanowić problemu dla najmłodszych i starszych użytkowników. Niestety, shuttersów nie dostaniemy w wersji elektrycznej. Jest to ich największa wada, ale trwają prace nad stworzeniem napędu elektrycznego.

Rolety wewnętrzne to bogaty wybór rodzajów

Rolety tekstylne znane są ze swojej prostoty i przystępnej ceny. Kojarzone są z przestarzałym systemem montowanym do ramy okiennej. Obecnie został on wyparty przez osłony w postaci wolnowiszącej. Takie rozwiązanie świetnie przysłania duże szklenia, a rolkę z materiałem można zgrabnie ukryć w suficie podwieszanym, kasecie aluminiowej oraz za maskownicą wykonaną z regipsu lub aluminium.

Rolety mogą posiadać tkaninę transparentną, częściowo przezierną lub zaciemniającą. Materiał screen stosowany w ciągu dnia nie ogranicza dopływu światła do wnętrza i pięknie komponuje się z zasłonami zaciemniającymi. Z kolei zwolennicy firan mogą zamontować je w zestawieniu z roletami black-out. Ogromną zaletą rolet wolnowiszących jest możliwość napędu elektrycznego. Sterowanie może odbywać się przy pomocy przełącznika, pilota lub smartfona. 

Okiennice czy rolety, co wybrać?

Wybór zależny jest przede wszystkim od charakteru wnętrza i gustu Kupującego, ale ważny jest również aspekt techniczny. Zwolennicy elektronicznych rozwiązań będą musieli zrezygnować z shuttersów. Podobnie w przypadku funkcji pełnego zaciemnienia. Okiennice wewnętrzne świetnie współgrają z zasłonami, ale same w sobie nie zapewnią efektu black-out. Dodatkowo, przy wyborze tego rozwiązania trzeba być przygotowanym na wysokie koszty.

Rolety tekstylne to proste, ekonomiczne osłony, które dodatkowo można udekorować według własnych preferencji. Dają dostęp do różnych stopni przezierności i bogatej kolorystyki. Nie mają jednak tak dużej możliwości regulacji światłem jak shutters i same w sobie nie stanowią ozdoby dla wnętrza.