Data aktualizacji: 11.04.2023

Shuttersy czy żaluzje drewniane. Co wybrać?

Spis treści:

    Duża ilość artykułów dekoracyjnych i wykończeniowych dostępnych na rynku utrudnia sprawne podjęcie decyzji. W social mediach i na różnych stronach internetowych przed oczami przewija nam się mnóstwo propozycji urządzenia wnętrza lub poprawy jakości życia. Dylemat pojawia się także w przypadku osłon okiennych.

    Do ponadczasowych przesłon premium należą zasłony, rolety rzymskie, żaluzje drewniane wewnętrzne oraz shutters. Weźmy pod lupę dwie ostatnie pozycje, ponieważ to one są największą zagwozdką dla potencjalnych nabywców. Zarówno żaluzje drewniane, jak i okiennice wewnętrzne są funkcjonalną, stylową ozdobą samą w sobie. Co wybrać? Shuttersy czy żaluzje drewniane?

    1

    Poznaj bliżej żaluzje drewniane wewnętrzne

    Żaluzje drewniane i bambusowe to naturalny dodatek do wnętrza, mający szerokie grono ulubieńców. Żaluzje drewniane cechują się wysoką funkcjonalnością i uniwersalnym, ekskluzywnym designem. Lamele występują w wariancie 25 mm i 50 mm. Te pierwsze przeznaczone są głównie do montażu kwaterowego, natomiast szersze w postaci wolnowiszącej do ściany lub sufitu.

    Zdarza się, że trzeba odpuścić żaluzje drewniane wewnętrzne 50 mm z uwagi na zbyt niskie nadproże. W tym przypadku z pomocą przychodzą lamele bambusowe lub Basswood w wersji Light – są cieńsze i zajmują mniej miejsca po zwinięciu. Gdy jest to niewystarczające, można zastosować żaluzje drewniane 25 mm i zainstalować je do ramy okna. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności nie trzeba rezygnować z drewnianych lameli. Wystarczy zastosować odporne na wilgoć afrykańskie drewno Abachi.

    Żaluzja Drewniana 25 Mm 23
    Żaluzja Drewniana 25 Mm 22
    Żaluzja Drewniana 25 Mm 21
    Żaluzja Drewniana 25 Mm 23
    Żaluzja Drewniana 25 Mm 22
    Żaluzja Drewniana 25 Mm 21

    Dużym atutem jest to, że żaluzje drewniane wewnętrzne można wykonać w wersji elektrycznej. Dostępne są różne warianty sterowania – na przełącznik, na pilot, poprzez aplikację lub inteligentny system sterowania domem. Rodzaje sterowania można ze sobą łączyć. Dzisiejsza technologia pozwala na płynny obrót lamel, nie tylko skokowy jak miało to miejsce kilka lat temu. Dodatkowo można zaprogramować zegar, który będzie samodzielnie podnosił lub opuszczał żaluzje drewniane o określonych porach.

    Shuttersy drewniane - zalety i wady

    Okiennice wewnętrzne to żaluzje drewniane w nieco innej formie. System lameli działa tak samo – obracają się o 90 stopni, pozwalając na regulację wpadającego światła dziennego. Shuttersy nie podnoszą się jednak do góry jak żaluzje drewniane wewnętrzne, ale posiadają otwierane, składane lub przesuwne skrzydła. Shuttersy instalować można do wnęki, ściany lub ramy okiennej.

    Umów wizytę specjalisty w szybki sposób

    Shuttersy, podobnie jak żaluzje drewniane i bambusowe, wykonane są z prawdziwego drewna. Azjatyckie drewno Paulownia jest lekkie, trwałe i nadaje shuttersom naturalnego charakteru. Okiennice wewnętrzne mogą być również wykonane z PVC – taka wersja jest nieco bardziej budżetowa i sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Dużą zaletą jest możliwość wykonania shutters na niestandardowe kształty, co w przypadku żaluzji czasem jest niemożliwe lub mniej funkcjonalne.

    Shuttersy drewniane wewnętrzne niestety nie występują w wersji elektrycznej. Decydując się na shutters musimy pożegnać wizję w pełni inteligentnego domu. Fizycznie zajmują więcej przestrzeni niż żaluzje drewniane, ale jednocześnie to ich urok i ozdoba dla wnętrza. 

    2

    Shutters czy żaluzje drewniane wewnętrzne - co lepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu?

    Zastanawiając się nad wyborem osłon okiennych, należy odpowiedzieć sobie na pytanie “czego potrzebuję”, “co będzie funkcjonalne w danym pomieszczeniu” oraz “co będzie pasować do mojego wystroju”. Należy rozważyć czy okiennice wewnętrzne nie zabiorą zbyt dużo przestrzeni oraz czy żaluzje drewniane umożliwią pełne otwarcie okna.

    Jeżeli Twój dom wyposażony jest w okna ze swobodnym dostępem lub o niestandardowych kształtach, strzałem w dziesiątkę okażą się shuttersy drewniane, które idealnie wpasują się w istniejący kształt, zapewnią funkcjonalną obsługę oraz stworzą solidną warstwę izolacyjną okna, chroniącą przed utratą ciepła w okresie zimowym. Jeśli z uwagi na dużą powierzchnię budynku lub utrudniony dostęp do okien konieczne będzie zastosowanie obsługi elektrycznej, do dyspozycji pozostają wyłącznie żaluzje drewniane wewnętrzne.