Data aktualizacji: 22.05.2025

Jak przygotować taras na lato? Pergola tarasowa i markiza tarasowa w roli głównej

Spis treści:

    Taras w okresie letnim odgrywa niezwykle ważną rolę. Jest miejscem spotkań i relaksu, a także wpływa na estetykę otoczenia. Aby korzystanie z niego było komfortowe, niezbędne jest zastosowanie zasłon tarasowych, które ochronią zarówno przed ostrym słońcem, jak i deszczem. Najlepiej sprawdzą się pergole tarasowe lub markiza tarasowa – szczególnie ze względu na ich ruchome zadaszenia, które łatwo dopasować do aktualnych warunków pogodowych.

    1

    Dlaczego pergole tarasowe i markiza tarasowa to rzeczy, o których warto myśleć już wiosną?

    Zasłony tarasowe to temat, którego nie warto odkładać do lata. Wiosna to idealny moment na montaż takich rozwiązań jak pergola tarasowa czy markiza tarasowa. Dlaczego? Po pierwsze – dzięki temu taras będzie gotowy na pierwsze upały, co pozwoli cieszyć się komfortem już od początku sezonu. Pergole tarasowe zapewnią także świetną ochronę przed deszczem, a zasłony tarasowe boczne przed wiatrem. Po drugie – unikniesz sezonowej gorączki i wydłużonego czasu realizacji.

    Pergola czy markiza tarasowa - jak skutecznie zacienić taras?

    Pergole tarasowe to konstrukcje stałe z ruchomym zadaszeniem, które nie tylko chronią przed słońcem i deszczem, ale stanowią również nowoczesną dekorację tarasu. Pergola aluminiowa z dachem poszyciowym działa jako system przeciwsłoneczny i przeciwdeszczowy. Z kolei pergola lamelowa sprawdzi się na tarasie przez cały rok, ponieważ dach jest odporny na śnieg.

    Markizy tarasowe zapewniają większą elastyczność – rozkładasz je wtedy, gdy jest to konieczne. Nie mają stałej konstrukcji, dlatego po zwinięciu markizy, taras pozostaje otwarty. W przeciwieństwie do pergoli, markiza tarasowa nie jest osłoną przeciwdeszczową! Co prawda, sam materiał jest odporny na deszcz i można używać markizy przy lekkiej mżawce, natomiast ramiona konstrukcji nie powinny być obciążone wodą.

    5

    Umów wizytę specjalisty w szybki sposób

    Pergola aluminiowa a pergola drewniana - jaką wybrać?

    Przy planowaniu zasłon tarasowych często pojawia się pytanie – pergola aluminiowa czy pergola drewniana? Obecnie większą popularnością cieszą się pergole aluminiowe ze względu na stabilną i wytrzymałą konstrukcję. Taka pergola odporna jest na warunki atmosferyczne, nie wymaga impregnacji i nie odkształca się pod wpływem wilgoci. Dodatkowo, pergole aluminiowe uzupełniają taras o nowoczesny design.

    Planując montaż pergoli tarasowej, warto pamiętać, że najdroższym elementem konstrukcji jest ruchomy dach. Zadaszenie poszyciowe lub lamelowe pergoli w wersji ręcznej bądź elektrycznej to prawie całkowity koszt zasłony tarasowej. Same słupy pergoli to niewielka składowa całkowitej ceny. Wybierając pergolę drewnianą z ruchomym dachem, wcale nie zaoszczędzimy – całkowity koszt będzie zbliżony do pergoli aluminiowej, która dodatkowo posłuży nam w świetnym stanie przez długie lata.

    Pergola poszyciowa Patio
    Pergola poszyciowa Patio
    Pergola poszyciowa Patio
    Pergola poszyciowa Patio
    Pergola poszyciowa Patio
    Pergola poszyciowa Patio
    Pergola poszyciowa Patio
    Pergola poszyciowa Patio

    Co lepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Podsumowanie skuteczności markizy i pergoli tarasowej

    Podstawowa różnica w wyborze odpowiedniej zasłony tarasowej tkwi w jej przeznaczeniu oraz dostępnej przestrzeni na tarasie.

    Jeśli zależy Ci jedynie na ochronie przed słońcem lub taras nie ma wystarczająco miejsca na konstrukcję stałą, dobrym rozwiązaniem będzie markiza tarasowa – szczególnie jeśli postawisz na wygodną markizę elektryczną. Natomiast gdy chcesz korzystać z tarasu niezależnie od pogody, zyskać ochronę także przed deszczem, a nawet użytkować przestrzeń przez cały rok – najlepszym wyborem będzie pergola tarasowa aluminiowa na wymiar. Taka konstrukcja nie tylko wyróżnia się wysoką trwałością i estetyką, ale może być również uzupełniona o zasłony tarasowe boczne, które zwiększają komfort i prywatność. Wybór zależy więc od Twoich oczekiwań względem funkcjonalności oraz tego, jak intensywnie planujesz użytkować przestrzeń ogrodową.