Data aktualizacji: 18.05.2023

Jak wybrać odpowiednie zasłony do mieszkania?

Spis treści:

  Wybór odpowiednich zasłon na okno może okazać się bardziej skomplikowany niż się wydaje. W zależności od wyboru, jakiego dokonamy, możemy zamienić zasłony w centralny element wystroju pomieszczenia lub w dopełnienie, które zderza się ze wszystkim, co je otacza. Najlepiej zaopatrzyć się w zasłony na miarę, które będą idealnie dopasowane do szerokości i wysokości danego pokoju, a także podziału okna. Przed podjęciem decyzji, jakie zasłony do mieszkania wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

  Jak wygląda twoje okno?

  Każde okno wymaga dopasowania konkretnego rodzaju zasłon. W zależności od stylu okna lub otworu okiennego można wybrać odpowiedni model. Nie wszystkie okna dzielą się i otwierają w ten sam sposób, nie wszystkie również oferują taką samą ilość światła. Z tego powodu należy dopasować zasłony i rodzaj materiału do specyfiki danego pomieszczenia. Zasłony na wymiar do salonu mogą różnić się od zasłon na okna do kuchni czy sypialni. W pomieszczeniach sypialnych, w przypadku braku dodatkowych przesłon okiennych, bardzo dobrze sprawdzają się zasłony zaciemniające na wymiar.

  Roleta Rzymska 10

  Światło czy zaciemnienie i prywatność?

  Jeżeli potrzebujesz zasłon okiennych do mieszkania, które tylko częściowo będą tłumić światło, dobrym wyborem okażą się jasne tkaniny z lekkim splotem. Takie zasłony na miarę doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, w których w ciągu dnia toczy się życie – w salonie, jadalni, łazience. Dopływ naturalnego światła będzie zachowany, przy jednoczesnym częściowym zapewnieniu prywatności i komfortu. Taką specyfikę posiadają zarówno zasłony ze sztucznym, jak i naturalnym składem.

  Umów wizytę specjalisty w szybki sposób

  Prywatność i zaciemnienie zapewnią grubsze tkaniny zasłonowe. W tym przypadku stopień zaciemnienia zależny będzie od koloru zasłony – im ciemniejsza, tym skuteczniej zablokuje dopływ światła słonecznego do wnętrza. Nie można liczyć jednak na całkowite zaciemnienie. Taki efekt uzyskamy wyłącznie dzięki zasłonom zaciemniającym z podszewką blackout lub bardzo podobny dzięki materiałom dimoutowym. Tkaniny te, niezależnie od koloru, całkowicie zaciemniają pomieszczenie, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się w sypialni, pokoju dziecięcym i domowym gabinecie. Zasłony okienne do sypialni można połączyć z firankami lub cienkimi roletami rzymskimi, aby wprowadzić ciepły i przytulny nastrój.

  Zasłona Fałda Pojedyncza 32

  Wybierając między jednym a drugim modelem zasłon do mieszkania, należy wziąć pod uwagę ekspozycję okien i ustalić, czego oczekujemy od danego pomieszczenia. W przypadku braku sąsiadów lub okien umieszczonych po stronie zachodniej wystarczające będą lekkie zasłony, wpuszczające do wnętrza dużo światła. Z kolei na oknach południowych bądź wystawionych na spojrzenia innych doskonale sprawdzą się tkaniny grubsze, bardziej mięsiste lub zasłony zaciemniające.

  Tkaniny do zasłon - gładkie czy wzorzyste?

  Wybór wzoru zasłon do mieszkania zależny jest przede wszystkim od gustu i stylu wnętrza, jednak warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, zaleca się dopasowanie motywu zasłon okiennych do wielkości pomieszczenia. W przypadku mniejszych wnętrz lepiej sprawdzą się tkaniny gładkie, z możliwością wyboru różnorodnych splotów. Takie zasłony na wymiar optycznie powiększą pomieszczenie i dopełnią jego wystrój. W dużych pomieszczeniach świetnie będą prezentować się zarówno zasłony wzorzyste, jak i gładkie. Motyw na tkaninie lub bardzo wyraźna struktura potrafią ocieplić i “zmiękczyć” pomieszczenie.

  Jeśli chodzi o wzorzyste materiały do zasłon na okna, polecamy wybór motywów ponadczasowych. Do takich należą m.in jodełka, melanże, motywy roślinne w uniwersalnej palecie barw oraz wzory geometryczne. Mamy pewność, że zasłony zaciemniające lub przezierne o takich motywach wprowadzą harmonię i nie znudzą nam się zbyt szybko.

  Zasłona Fałda Pojedyncza 15

  Jaką długość zasłon okiennych wybrać?

  Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli wnętrze wykończone jest w eleganckim lub boho stylu, można pokusić się o zasłony dłuższe o 15-20 cm od wysokości całkowitej pomieszczenia, aby swobodnie spoczywały na ziemi. Należy jednak mieć na uwadze, że zasłony okienne w takiej formie szybciej się brudzą, zbierają kurz i utrudniają sprzątanie. Równie piękny efekt zagwarantują zasłony o długości 1-1,5 cm nad podłogą – pięknie się układają, są bardziej praktyczne i nie przeszkadzają w sprzątaniu podłóg.