Data aktualizacji: 11.04.2023

Jak działają shuttersy i dlaczego stały się modne?

Spis treści:

  Okiennice wewnętrzne, znane również jako shutters, to bardzo popularne i funkcjonalne osłony okienne do wnętrz. Cechują się wysoką trwałością oraz wyjątkowym, niecodziennym designem. Ich unikatowy charakter sprawia, że nadają się do montażu niemalże w każdym pomieszczeniu – salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, kuchni, łazience, a także w przestrzeniach biurowych i gastronomicznych. Dowiedz się jak działają i ile kosztują shuttersy.

  Shutters Paulownia, kolor Vivid White, lamele 64 mm, drążek centralny
  Shutters Paulownia, kolor Vivid White, lamele 64 mm, drążek centralny
  Shutters Paulownia, kolor Vivid White, lamele 64 mm, drążek centralny
  Shutters Paulownia, kolor Vivid White, lamele 64 mm, drążek centralny
  Shutters Paulownia, kolor Vivid White, lamele 64 mm, drążek centralny
  Shutters Paulownia, kolor Vivid White, lamele 64 mm, drążek centralny

  Shuttersy - jak działają?

  Wiele osób zastanawia się czym tak naprawdę są shuttersy i jak działa ich system. Po pierwsze, shuttersy drewniane wewnętrzne (lub PVC) to przede wszystkim osłony okienne chroniące przed słońcem i niechcianymi spojrzeniami. Podobnie jak żaluzje drewniane, posiadają obracane lamele o różnej szerokości. W odróżnieniu od żaluzji, okiennice wewnętrzne zapewniają również system otwierania, składania lub zsuwania całego skrzydła. Dzięki temu kontrolujemy stopień wpadającego światła i “ilość” zasłoniętego okna.

  W dzisiejszych czasach shuttersy drewniane to nie tylko przesłony do okien, ale także różnego rodzaju wnęk czy garderoby. Okiennice wewnętrzne często służą również jako ścianki przedziałowe. Zarówno otwarte, jak i zamknięte skrzydła shutters stanowią wyjątkową ozdobę dla wnętrza i wizualnie mogą być traktowane jako mebel. Pomimo masywności produktu, shuttersy drewniane nadają wnętrzom lekkości i naturalnego klimatu.

  Shutters Wewnętrzne 15

  Dlaczego okiennice wewnętrzne są takie modne?

  Każda dziedzina ma swoje trendy, również branża osłon okiennych. Nie da się zapomnieć o dawnym popycie na rolety dzień-noc czy markizy w pstrokate paski. Dzisiejsze planowanie wnętrz opiera się na produktach solidnych, prostych i ponadczasowych, które zostaną z nami na dłużej. Do takich wyrobów, obok zasłon i żaluzji drewnianych, należą właśnie okiennice wewnętrzne shutters.

  Poszukując alternatywy dla żaluzji drewnianych, projektantom i Klientom wpadły w ręce okiennice drewniane wewnętrzne, niezwykle popularne w USA, Grecji i Włoszech. Nie jest to absolutnie produkt nowy, jedynie stale modyfikowany i ulepszany. Shuttersy przede wszystkim wykonane są z drewna, a naturalne elementy wystroju wprowadzają do wnętrz ekologię i harmonię. Niezależnie od poziomu otwarcia skrzydeł, okiennice wewnętrzne są ozdobą samą w sobie. Doskonale sprawdzają się w modnym trendzie minimalizmu skandynawskiego i stały się bardzo popularne wśród osób, które preferują minimalizm w domu i mieszkaniu oraz śliczne, proste elementy dekoracji okien. Dodatkowo shutters są na topie dzięki wysokiej funkcjonalności, pozwalającej na szeroką manipulację światłem wpadającym do pomieszczenia.

  Shutters Paulownia, kolor Vivid White, lamele 64 mm, drążek centralny

  Ile kosztują shuttersy?

  Gdy już zakochasz się w okiennicach, zapewne pierwsze co wpisujesz w swoją wyszukiwarkę to “shutters cena”. Nic w tym dziwnego, ponieważ to jedne z najdroższych wewnętrznych osłon przeciwsłonecznych. Ceny są zróżnicowane i zależą od producenta oraz materiału z jakiego są wykonane. Najczęściej na koszt shutters wpływa także system sterowania (w postaci widocznego patyka lub ukrytego w środku), rodzaj obramowania, końcowa wartość zamówienia i stopień trudności montażu. Natomiast ogromną zaletą shuttersów jest ich trwałość, która wynosi ok. 20 lat, co przy ich cenach przekłada się na nieduży koszt na przestrzeni czasu.

  Zapytasz jednak – no ale konkretnie ile kosztują okiennice wewnętrzne shutters? Ceny w Polsce rozpoczynają się zwykle od 1900 zł za mkw, ale na pewno można znaleźć wyjątek odbiegający od tej reguły. Przed wyborem najtańszych rozwiązań warto sprawdzić opinie o dostawcy, upewnić się, że wykonywana usługa jest kompleksowa, a shuttersy stylowe i trwałe.