Data aktualizacji: 18.05.2023

5 pomysłów i inspiracji na nowoczesne zadaszenie tarasu

Spis treści:

  Zadaszenie tarasu, ogrodu i balkonu jest w dzisiejszych czasach popularnym zabiegiem, zapewniającym relaks w różnych warunkach pogodowych. Plan tarasu często staje na równi z projektem wnętrza i działki. Zwijane zadaszenie tarasu, markiza lub pergola tarasowa to najczęściej wybierane rozwiązania. W poniższym artykule przedstawimy ciekawe pomysły na zadaszenie tarasu.

  Z czego zrobić zadaszenie nad tarasem?

  Zadaszenie tarasu może być stałe lub ruchome. To, którą opcję wybierzemy zależy od naszych preferencji i możliwości technicznych. Zadaszenie nad tarasem najczęściej wykonuje się z aluminium, tkaniny, szkła lub drewna. Tworzywa zwykle łączy się ze sobą, uzyskując konstrukcję spełniającą określone funkcje. W ten sposób możemy stworzyć pergolę tarasową, markizę lub inne zadaszenie nad tarasem. Jeśli nie wiesz, jakie wybrać zadaszenie tarasu – inspiracje wymienione poniżej powinny w tym pomóc.

  Pergola Dragon Sun 11
  Pergola Dragon Sun 12
  Pergola Dragon Sun 13
  Pergola Dragon Sun 11
  Pergola Dragon Sun 12
  Pergola Dragon Sun 13

  Markiza tarasowa elektryczna jako bardzo praktyczne zadaszenie tarasu

  Markiza na wymiar to doskonały sposób na ochronę tarasu lub balkonu przed promieniami słońca. To nowoczesne, zwijane zadaszenie tarasu po złożeniu nie posiada żadnych stałych elementów konstrukcji. Poszycie markizy tarasowej wraz z ramionami zgrabnie się składa, a w bogatszej wersji chowa w zamkniętej, estetycznej kasecie. Markiza tarasowa występuje w wersji z napędem ręcznym oraz elektrycznym. Dla wielu osób sterowanie manualne na korbę jest uciążliwe, dlatego decydują się na niewiele droższą markizę tarasową elektryczną. Można obsługiwać ją w dowolny sposób – za pomocą pilota, przełącznika naściennego lub aplikację w Smartfonie.

  Markiza w kasecie

  Pergola tarasowa elektryczna - wolnostojąca czy przyścienna?

  Jednym z najbardziej nowoczesnych i praktycznych pomysłów na zadaszenie tarasu jest pergola tarasowa. To znana wszystkim aluminiowa konstrukcja, instalowana do ściany lub podłoża. Pergola tarasowa przyścienna to częste rozwiązanie, w którym do ściany obiektu mocuje się pergolę stojącą na dwóch słupach. Taka metoda zadaszenia tarasu pozwala zaoszczędzić miejsce i koszty. Z kolei pergola tarasowa wolnostojąca montowana jest na czterech “nogach” w przypadku otwartych przestrzeni w formie altany. Sprawdza się, gdy chcemy przysłonić wybraną część ogrodu, np. strefę grillową.

  Umów wizytę specjalisty w szybki sposób

  Niezależnie od typu montażu, warto zdecydować się na pergolę tarasową elektryczną. Napęd automatyczny w pergoli jest już standardem, ponieważ zapewnia wygodną obsługę z przełącznika, pilota lub Smartfona. Pergola tarasowa elektryczna z najprostszym silnikiem jest nieznacznie droższa od wersji ręcznej. Warto dodać, że niektóre modele pergol mają możliwość wyłącznie napędu elektrycznego.

  Pergola Dragon Sun 17

  Nowoczesne zadaszenie tarasu z ruchomymi lamelami

  W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują pergole tarasowe lamelowe. To świetny pomysł na zadaszenie tarasu. Jak sama nazwa wskazuje, pergole te posiadają dach złożony z aluminiowych lameli, tzw. piór. Lamele pergoli tarasowej są obracane, dzięki czemu można ustawić je pod dowolnym kątem nachylenia. Pergola tarasowa elektryczna z lamelowym dachem odporna jest na słońce, deszcz i śnieg, a dodatkowo cechuje się nowoczesnym, wyjątkowym designem. Pergola tarasowa lamelowa występuje również postaci samego zadaszenia tarasu, bez słupów. Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku, gdy posiadamy już konstrukcję z otwartym dachem, np. betonową lub metalową.

  Pergola Selt Sb 400 3

  Zwijane zadaszenie tarasu z wodoodpornej tkaniny

  Tkaninowe, zwijane zadaszenie tarasu przeznaczone jest przede wszystkim do już istniejącej konstrukcji lub do konstrukcji z dachem szklanym. System Veranda, bo tak nazywa się to zadaszenie tarasu, to markiza pozioma instalowana pod dowolnym kątem nachylenia. Można zamontować ją na konstrukcji z dachem otwartym oraz na lub pod dachem szklanym. System Veranda można porównać do rolety materiałowej w kasecie zamontowanej w poziomie. Zastosowana tkanina może być markizowa lub typu screen, która ma działanie przede wszystkim przeciwsłoneczne.

  Innym rodzajem zwijanego zadaszenia tarasu jest pergola z dachem poszyciowym. Tak samo jako w przypadku pergoli tarasowej lamelowej, poszyciowa występuje jako pełna konstrukcja lub jako sam dach. Wodoodporne zadaszenie zwija się w fałdy do boku, pozostawiając częściowo lub w pełni otwarty dach.

  Veranda 1